Delaware Track & Field Hall of Fame

Honoring Delaware's Track & Field Athletes

Since 1994
     About             Inductees             Membership             Nominations             Board Members             Contact Us     

Hall of Fame Inductees

List of Inductees

Since 1994, the Delaware Track & Field Hall of Fame has honored athletes, officials, coaches, and friends who have advanced track and field and cross country in the state of Delaware through excellence in performance, service and support.
Click any name for details or sort by year inducted.

Inducted         Name

2011         Sally Andersen Willig

2010         Ernest L. Anderson

2001         Philip Myrle Anderson, Sr.

2006         Cynthia S. Bates

1994         Joseph Beattie O.S.F.S.

1996         Robert V. (Bob) Behr

2004         James H. Blades

2000         Bernard 'Bunny' Blaney

2002         Raymond Boardley

1997         James Bray

2001         Reggie Bright, Jr.

2001         Jeffrey J. Brokaw

2014         Anna Brousall

1995         Mike Brown

2003         Robert Lewis Bryant

2006         Joe W. Burden, SR.

2004         Keith S. Burgess

2002         Henry L. Burton

2000         Eric Cannon

1998         Candy Cashell O'Malley

1994         Dick Cephas

2002         Roman 'Ray' Ciesinski

2003         Wade Coleman

2002         Dana Combs-Fenwick

1995         John 'Bill' Crowther

1995         Vando P. Davis

1997         William Degnan

2005         Terri A. Dendy

2013         LaTrica E. Dendy

1997         Marshall L. Dickerson

2005         Linda T. Downing-Porter

1994         Chris Dunn

2011         Chuck Durante

2004         Connie M. Ellerbe

1999         James E. 'Jimmy' Flynn

1994         Tom Fort

2003         Bill Francisco

2016         Dave Frederick

2012         James H. Gano

2000         George Gardner

1994         Bill Gerow

2012         Shayla Baine Gosa

2009         John Greenplate

1994         W. Fred Harmer

1995         Bruce Harris

2013         Gwendolyn C. Harris

2011         Ralph Heiss

1994         Spencer Henry

2003         Kim A. Herrman

1999         Tom Hickman

2004         Charles L. Hobbs

2000         1962 Howard High School 440 Relay Team

2001         1958 Howard High School XC Team

1995         Emory L. Howell

2001         Vicki Huber-Rudawsky

1994         George Johnson

2016         Sallie Beth Johnson

2009         Rhondale J. Jones

1995         Bob King

1998         Randy Lambert

1994         Rod Lambert

2014         Meredith Lambert

2005         Mike Lyon

2011         Bill MacLachlan

2009         Art Madric

2011         Gil Mahla

2007         Dante Marini

1998         Denise Marini

2007         Shannon Matthews

2014         Kai Maull

1997         Ed McCreary

2016         Joe McNichol

1996         Peggy McVey McCoy

2000         Tisha Milligan DeShields

2007         Kim Mitchell Kogon

1997         Edwin L. Mongan III

1996         William C. Moore

1997         Bradford E. Morris

1994         Frank Newlin

1995         Robert F. Neylan

2010         Louis Olivere

2010         Ernest Patrick

2004         John C. Prettyman

2015         Jill H. Radunzel

2003         Guy E. Ramsey, SR

1999         Vernon 'Chic' Reed

2007         Bill Reybold

2000         Dan Rincon

2008         Ty Roberts

2015         Michael Roberts

1999         Dave Romansky

2015         Dayne Ross

1996         Gregory Rowe

2012         Keith P. Saddler

2008         Willie Savage

2007         Mary Schilly Knisely

1997         Mike Seitz

2006         Neil W. Serafenas

2001         David L. Sheppard, Jr.

1994         Bill Skinner

1996         Mary Virginia 'Ginger' Smith

1998         Barbara Sowden Nowell

2005         Jack Starr

2006         Brian J. Strusowski

2015         Chelley E. Talbert

1995         Jamah Moswen (Terry Thomas)

1994         Bill Thomson

2010         Anne M. Thomson

1994         Carol Thomson-Slowik

1996         Harold Trotter

2002         Arnold L. Tucker, SR

2008         1972 U of D Mile Relay Team

2004         Ukee Washington

2005         James Edward Weal

1996         Lance White

2016         Mark White

2013         Alonzo Wiggins

1999         Ken Williams

2014         Kami'lah (Salaam) Williams

1998         Mike Wilson

2012         Donald Wood

2008         Gerald A. Woolfolk

1994         Vic Zwolak


Delaware track and field
2013 Hall of Fame Inductees

Delaware track and field
2012 Hall of Fame Inductees

Delaware athletes
2011 Hall of Fame Inductees

Delaware track and field
2010 Hall of Fame Inductees

Administrator
  Delaware track and field
1998 Hall of Fame Inductees

Delaware track and field
1999 Hall of Fame Inductees

Delaware track and field
2000 Hall of Fame Inductees

Delaware track and field
2001 Hall of Fame Inductees

Delaware track and field
2002 Hall of Fame Inductees

Delaware track and field
2003 Hall of Fame Inductees

Delaware track and field
2004 Hall of Fame Inductees

Delaware track and field
2005 Hall of Fame Inductees

Delaware track and field
2006 Hall of Fame Inductees

Delaware athletes
2007 Hall of Fame Inductees

Delaware track and field
2009 Hall of Fame Inductees


Copyright © Delaware Track & Field Hall of Fame       Site by Attraction Website Design